Haberler

Tarih: 2024-04-03 15:45:23

Verimli, Bereketli Bir İstanbul Gezisi

Bu gün öğrenci ve eğitimcilerimizle birlikte İstanbul’umuzun müstesna yerlerini ziyaret ettik.

Ayasofya ve Sultanahmet bölgesinin ziyareti ardından Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ni ziyaret ettik. Ziyarette Müze Müdürü Ekrem Bey bizlere eşlik etti, özellikle Ramazan ayı süresince açık olan Sürre Alayları sergisini, kutsal emanetler hakkında bizzat kendileri öğrencilerimize bilgi verdi. Kendisine ilgi ve alakaları için öğrencilerimiz ve kurumumuz adına çok teşekkür ediyoruz. (bu arada müzeyi bu günlerde ziyareti tavsiye ederiz) Ardından Hırka-i Şerif Camii içinde bulunan Peygamber Efendimizin Hırka-i Şerif’ini ziyaret ettik. Ardından Eyüb Sultan Hazretlerini ziyaret ettik. Yine Kaşgari dergâhına giderek oradaki büyüklerimizin kabirlerini ziyaret ederek dualar ettik. Gezimiz, bilgi edinme olarak verimli, manevi olarak da çok bereketli bir gezi oldu.

Tarih: 2024-03-28 16:02:11

Sosyal Medya Kanallarımızdan Takip Edebilirsiniz

İstanbul İslami İlimler Akademisi Sosyal Medya Hesaplarından Bizleri Takip Edebilirsiniz.

Akademimizin başkanı Prof. Dr. Ramazan Ayvallı'nın Tgrt Haber Tv de Vakıfımızın ve İslami İlimler Akademisinin hizmetlerini, İnşaatı devam eden Marmara Camii ve Eğitim Külliyemizi detayları ile anlattı. İslami İlimler Akademisi gelecek yıllar için öğrenci kaydına devam etmektedir. Vakıf ve Akademi hizmetlerimiz siz değerli hayırseverlerin katkılarıyla yürütülmektedir.

https://isekva.org.tr/

https://www.facebook.com/profile.php?id=100064102832835

https://www.instagram.com/p/C4sCflTuW_q/

 

Tarih: 2024-03-25 15:26:57

İnsanların Yaradılış Gayesi Nedir?

İnsanlar Ancak Allahü Tealayı Bilsin, Tanısın ve Ona İbadet Etsin İçin Yaradılmıştır.

İnsanların Yaradılış Gayesi Nedir?

Akademi Başkanımızı Prof. Dr. Ramazan Ayvallı hocamızın 25 Mart 2024 tarihli makalesini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

https://www.turkiyegazetesi.com.tr/.../insanlarin...

Tarih: 2024-03-10 15:15:35

Prof. Dr. Ramazan Ayvallı Okul Konferansları

İslami İlimler Akademimizin Başkanı Prof. Dr. Ramazan Ayvallı'dan konferanslar devam ediyor.

Küçükçekmece Dr Hulusi Behçet İlköğretim Okulunun davetlisi olarak öğrencilerle buluşan başkanımız Prof. Dr. Ramazan Ayvallı Ramazan-ı Şerifin Kıymeti Üzerine bir konferans verdi. Okul tarafından düzenlenen yarışmalarda ödül alan öğrencilere de ödüllerini veren Ayvallı konferans sonrasında öğretmen ve öğrenciler ile hasbihal etti. Ramazan-ı Şerifin Allahü Teala tarafından seçilmiş özel bir ay olduğu, içerisinde Kadir gecesinin bulunduğu bir ay olduğunu bu ayın kıymetini bilmenin önemi üzerinde durduğu konferansta Orucun maddi ve manevi faydaları üzerinde durdu. Profram sonunda kendisine çiçek sunan okul yöneticilerine kendi yazmış olduğu ve 74 dile çevrilen Sevgili Peygamberimiz isimli kitabını ve Akademi ile ilgili çeşitli hediyeler verdi.

Tarih: 2024-03-06 18:24:09

AKADEMİMİZDE KONFERANSLAR DEVAM EDİYOR

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Ali Yılmaz "Neden Buradayız?" isimli Konferansı ile Akademimizde idi.

Prof Dr Ali Yılmaz Türklerin Anadolu'yu vatan yapması serüveninden başlayarak bu toprakların elde tutulması için verilen mücadeleye değindi. Her nimetin ve kıymetli olanın külfeti olacağını belirten Yılmaz dinimiz, kültürümüz, vatanımız çok kıymetlidir. Bu nimetlerin kıymetini bilmek ve buna göre hem ilim hem sanat hem teknolojide çok çok iyi seviyelerde olmamız gereği üzerinde durdu. Bunun için de çok çalışmanın gereğini belirten Yılmaz zirve ise iman ile bir hoş sada bırakarak bu dünyadan göçmek olduğunu söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Tarih: 2024-02-22 14:37:54

Dr. Enver Ören Anma Programı

Dr. Enve Öreni vefatının 11. yılında bir program ile yadedildi

İhlas Holding, İhlas Vakfı gibi Türkiyenin yerli ve milli kurumlarının kurucusu olan Enver Ören ağabeyi vefatının 11. yılında anma ve tanıma amacıyla akademide düzenlediğimiz programda, Enver Örenin hayatı, kişiliği, bizlere bıraktığı vasiyetleri, sözlerinden bazıları, onun hakkında söylenenler, şiirler yer aldı. Programda Prof. Dr. Ramazan Ayvallı Enver Ören ağabey ile hatıralarından bir demet sunduğu konuşmasını yaptı. Akademi asistanları ve öğrencileri tarafından hazırlanan programda Cumhurbaşkanımızlarımız ve önemli şahsiyetlerin Enver Ören hakkında söyledikleri de dile getirildi.

Tarih: 2024-02-10 23:34:41

Türki Öğrencilerden Akademi Ziyareti

Türkiye'de Üniversitelerde Öğrenim Gören Türki Cumhuriyetlerden Öğrenciler İslami İlimler Akademi'sini ziyaret etti.

Türkiye'de çeşitli üniversitelerde öğrenim gören Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Türkmenistan gibi ülkelerden gelen soydaş öğrenciler İstanbul İslami İlimler Akademisini ziyaret etti. Ziyarette Akademi başkanı Prof. Dr. Ramazan Ayvallı ile görüşerek akademinin çalışmaları hakkında merak ettikleri konular hakkında bilgi aldılar. Prof. Dr. Ramazan Ayvallı kendilerinden eğitimleri, konaklamaları ve diğer ihtiyaçları konusunda bilgi alarak her ihtiyaçlarında kendilerine yardımcı olacaklarını belirtti. Bu arada Prof. Dr. Ramazan Ayvallı önümüzdeki günlerde Türki cumhuriyetlere yapacağı ziyaret  konusunda da öğrencilere malumat verdi, görüş alışverişinde bulundu.

Tarih: 2024-01-19 18:53:02

KARNELERİMİZİ VERDİK

2023-2024 ÖĞRETİM YILI BİRİNCİ YARIYILI BAŞARI İLE TAMAMLADIK.

İstanbul İslami İlimler Akademisi birinci dönem karne/sertifika töreni yapıldı.

Başarılı bir dönemin ardından öğrencilerimiz ara tatile çıktılar.

Tarih: 2023-12-15 18:22:29

Paylaşım Saati 1. Oturum Başarı İle Gerçekleştirildi

Paylaşım Saati'nde Öğrencilerimiz Paylaşımlarda Bulundu

Paylaşım Saati isimli Öğrenci Sunumları Projesinin Bu Seneki ilk oturumu gerçekleştirildi.
Öğrencilerimizin bir konu hakkında hazırlık yaparak topluluk karşısında konuşma becerilerini artırmak, kendine güvenlerini sağlamak ve genel kültürlerini artırmak amacıyla her yıl düzenlenen Öğrenci Sunumları serisinin ilki başarıyla gerçekleştirildi.

Tarih: 2023-12-04 11:48:47

23. İLAHİYATÇILAR BULUŞMASINI GERÇEKLEŞTİRDİK

İLAHİYATÇILAR BULUŞMASINDA HEM İLMİ ÇALIŞMALAR YAPILDI HEM İSTANBUL GEZİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

İhlas Vakfı Emir Sultan Yurdu Mezunları başta olmak üzere Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen İlahiyatçıların katılımı ile 23. sü gerçekleştirilen İlahiyatçılar Buluşması’nda hem ilmi paylaşımlar, istişareler yapıldı hem fırsat sohbetleri ile Akademisyenlerimizle hasbihal imkânı bulundu hem de güzel bir İstanbul gezisi gerçekleştirildi. İki günlük programın bir günü İlmi mülahazalar, görüşmeler, istişarelere ayrılırken bir günü de İstanbul gezisine ayrıldı. İstanbul gezisinde değerli akademisyen Doc. Dr. Mustafa Şeker’in anlatımı ile Topkapı Sarayı, Beylerbeyi Sarayı başta olmak üzere tarihi ve kültürel mekânlar ziyaret edildi.

Tarih: 2023-11-21 17:42:09

Suyun Stratejik Önemi ve Ortadoğu Semineri

Genel Kültür Eğitim Dizisinin 5. sinde Misafirimiz Türkiye Gazetesi Genel Yayın Müdürü Dr. İsmail Kapan’dı.

Genel Kültür Eğitim Seminerleri Dizisinin 5. sini gerçekleştirdik.

Dünyanın en stratejik maddesi SU ve Ortadoğu konulu bu günkü oturumumuzda Dr. Kapan, Dünyanın su kaynaklarının dağılımı, sınırları aşan sular, kirlilik, sanayileşme gibi durumlardan kaynaklı su kullanım ve ihtiyaç farklılıkları üzerinde durdu. Pek çok çatışma, terörist oluşum, ülkeler arası sorunlar, yaptırımlar ve hatta savaşların esas kaynağının temiz su kaynaklarına erişim olduğunu belirtti. Ülkemizin sularını kontrol altına almak için GAP gibi pek çok proje yapmakta olduğuna değinen Kapan, özellikle Afrika Orta Asya, Meksika, Avustralya gibi alanlarda büyük su sıkıntısının bulunduğundan bahsederek Türkiye’nin orta derecede su imkanına sahip olduğunu hatta sınırda olduğunu vurguladı. Kapan her alanda çok kıymetli olan suyun tasarruflu kullanımının da çok önemli olduğu üzerinde durdu.

Tarih: 2023-11-10 10:01:33

Türkiye Neden Hedefte?

"Türkiye (Neden) Hedef Ülke" isimli Seminerimizi Yaptık.

Akademi öğrencilerimizin genel kültürlerini artırmak, güncel konulardan haberdar etmek ve Ülkemizin ali menfaatlerini korumak için düzenlemekte olduğumuz Genel Kültür Sunumları Dizisinin bu yılki ikinci oturumunda konumuz "Hedef Ülke Türkiye" idi. Sebahattin Kazaz tarafından sunumu yapılan programda Türkiyenin konumunu, avantajları, coğrafi, tarihi, dini vb. öneminin büyüklüğü üzerinde duruldu. Ülkemizin bu avantajları dolayısı ile her zaman tehdit altında olduğu belirtilen sunumda bu coğrafyada güçlü olmanın, birlik ve beraberlik içinde olmanın önemi üzerinde duruldu.

Tarih: 2023-10-27 11:57:58

Genel Kültür Sunumları Dizimizin bu haftaki konusu Filistin Meselesi ve İsrail Zulmü idi.

Yazıcı: "İstanbul Ne İse Kudüs O'dur."

Öğrencilerimizin okul derslerine aldıkları takviyeler ve islami ilimler eğitimlerinin yanında güncel konularda bilgi sahibi olmaları, milli, ahlaki gelişimlerinin sağlanması, dünya siyasi meselelerinden de bilgi sahibi olmaları için hazırlanan seminerlerimizin bu haftaki konuğu Salih Yazıcı idi.

Sunumunda Filistinin tarihi, kültürel ve siyasi yapısı hakkında bilgiler paylaşan Yazıcı İsrailin genilşelem ve zulum politikaları hakkında tarihteki ve günümüzdeki gelişen hadiseler ışığında bilgiler paylaştı. Üç semavi din için kutsal sayılan kudüsün islam açısından ne derece büyük önemi olduğuna değinen Yazıcı Türk gençliğinin Kudüs ve Filistin meselelerine asla duyarsız kalamayacağını, İstanbul ne ise Kudüs odur bilinci ile hareket etmesi gerektiğini belirtti. Programın sonunda öğrencilerin Filistin ve Ortadoğudaki olaylar hakkındaki soruları cevaplandırıldı.

Tarih: 2023-10-23 11:07:08

İKİNCİ İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

2023 yılı ikinci istişare toplantısında kurumun gelişimi için önemli tavsiye kararları alındı

Toplantıya Türkiye’nin önde gelen vakıf yöneticileri, gazetecileri, işletme yöneticileri, eğitimciler, ilahiyatçılar katıldı.

Toplantılarda, Doğru itikada sahip, sahih ibadet ve güzel ahlâk sâhibi; idealist, millî ve manevî değerlere bağlı; dava ehli, vatanını, milletini, devletini ve bayrağını seven; ülkemizde, İslâm âleminde ve bütün dünyada hizmete talip gençler yetiştirmek, toplumun her kesimine kaliteli sosyal, kültürel, beceri imkânları sunarak müreffeh bir topluma ulaşmak misyonu ile yola çıkan Akademinin hedeflerine ulaşması için gerekli çalışmalar, projeler üzerinde duruldu. Öneriler değerlendirildi.

Akademinin elzem bir kurum olduğu üzerinde durulan toplantıda şimdi ve gelecekte akademiden büyük beklentiler olduğu ve toplumun her kesiminin çalışmalara her tür desteği vermesi gerektiği özellikler vurgulandı.

Akademinin bağlı olduğu İSİAK tarafından yürütülen Marmara Camii ve Eğitim Külliyesi projesi hakkında da görüşme yapılan toplantılarda külliyenin bir an önce tamamlanması ve yapılan emsalsiz bu çalışmalar için ideal mekâna kavuşmasının da gerekli olduğu üzerinde duruldu.

Tarih: 2023-10-20 11:15:37

Genel Kültür: Herkese Lazım

Fen ve Teknoloji Alanında Gelişmeler

Genel Kültür Seminerler dizisinin bu yılki ilk oturumunda Avrupa'nın Orta Çağının İslam Memleketleri İçin Altın Çağı Olduğu Üzerinde Durduk. 

Öğrencilerimize 1001 Kaşif isimli belgeselden yola çıkarak geçmişten günümüze ilmi gelişmeler ve ilmi gelişmelerde müslüman bilim adamlarının katkılarını inceledik. Bu günkü önemli büyük buluş ve gelişmelere kaynak olacak buluşların ortaçağ islam medeniyetinden geldiğini, Harezmi, El Mem'un, Harezmi, Cezeri, Uluğ Bey, İbni Sina gibi bilim adamlarının yaptığı ilmi çalışmaların çağın çok ilerisinde olduğunu ortaya koymaya çalıştık. 

Yine Kimya öğretmenimiz Erkan Doğru tarafından Nanoteknoloji ve günümüzdeki kullanım alanları ile ilgili genel bilgilendirme yapıldı. Öğrencilerimizin sorularına cevaplar verilerek her meslek gurubunun asgari haberdar olması gereken hususlar hakkında malumatlar paylaşıldı.

Tarih: 2023-10-08 14:17:10

Genişletilmiş İstişare Toplantısı

2023 yılı Birinci Genişletilmiş İstişare Toplantısı geniş katılım ile gerçekleştirildi.

İstanbul İslami İlimler Akademisi

2023 yılı Birinci Genişletilmiş İstişare Toplantısı yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

Akademinin geçirdiği süreçlerin görüşüldüğü ve gelecekte ulaşılması gereken yakın, orta ve uzak hedeflerin görüşüldüğü toplantıya akademi yönetimi ve eğitimcileri ile eğitim camiasının önde gelenleri, akademisyenler ve değişik vakıf, dernek yöneticileri katıldı.

Toplantıda geçen yıl yapılan istişarede alınan tavsiye kararlarının büyük bir bölümünün gerçekleştirildiği belirtilerek önümüzdeki süreçte yapılması gerekenler ana hatları ile masaya yatırıldı.

Katılımcılar yapılan çalışmalara büyük destek verdiklerini ve her an verilecek her tür göreve hazır olduklarını belirttikleri toplantı başarılı bir şekilde sona erdi.

Tarih: 2023-09-18 09:24:50

Yeni Dönemin İlk Semineri

Verimli Bir Yıl İçin Güçlü Bir Başlangıç: Etkili İletişim Semeniri

İstanbul İslami İlimler Akademisi’nde Yeni Dönemin İlk Semineri Gerçekleştirildi.

Akademimiz eğitici ve öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen seminerde Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doc. Dr. Mustafa Şeker bizlerleydi.

Şeker, “Etkili Bir Eğitim İçin İlk Basamak: Etkili İletişim” konulu seminerinde 21. Yy. becerilerinin en önemlilerinden olan İletişim becerilerinin önemi üzerinde durdu.

Öğrenci öğretmen arasında sevgi, saygı ve karşılıklı anlayışın var olmasının önemi üzerinde durdu. Doğru bir iletişimin etkili bir eğitimin birinci şartı olduğunu belirten Şeker, söz, tavır, beden dilinin nasıl kullanılması gerektiği konusunda değerli bilgiler verdi. Şeker, iletişimde Sen iletisi yerine Ben dilini kullanmanın daha sağlıklı bir iletişim başlatacağını da özellikle vurguladı.

Tarih: 2023-09-09 21:19:57

AKADEMİMİZ YENİ YILA HAZIR

Yeni Yıl Hazırlıklarımız Tamam

İstanbul İslami İlimler Akademisi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılına Hazır

Sınıflarımız, öğrencilerimizin kaldığı Emir Sultan Yurdu ve diğer eğitim öğretim ortamlarının bakımları yapıldı ve eksikler tamamlandı.

Yeni dönemin öğretim programları çıkartıldı, müfredat çalışmaları tamamlandı.

Bütün eğitim personelinin katılımı ile eğitim hazırlık seminerleri yapılarak her yönü ile Eğitim Öğretim Yılına hazır hale gelindi. Şimdi de sabırsızlıkla öğrencilerimizi bekliyoruz.

Yeni öğretim yılı bütün öğrencilerimiz ve ülkemizin tüm eğitim camiası için hayırlı olsun.

Tarih: 2023-07-21 11:27:22

İlahiyatçılar Yaz Eğitim Kampı 2023 Başarı İle Tamamlandı…

İhlas Vakfı ve İstanbul İslami İlimler Akademisi tarafından organize edilen 5 Temmuz 21 Temmuz tarihleri arasında 37 seminer oturumu olarak düzenlenen İlahiyatçılar Yaz Eğitim Kampı, Sertifika ve Hediyelerin dağıtımı ardından hatıra fotoğraf çekimleri ile tamamlandı.

Yaz Eğitim Kampında Prof. Dr. Ramazan Ayvallı, Prof. Dr. Mustafa Çetin Varlık, Doc. Dr. Mustafa Şeker ve çok sayıda ilahiyatçı, tarihçi akademisyen, öğretim görevlileri, yazarlar, araştırmacılar seminerler verdiler. Ana teması İslam coğrafyasında Ehli Sünnet İtikadının dünü, bu günü ile İslam’ı tahrif faaliyetleri olarak belirlenen Yaz Eğitim Kampında katılımcılara Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Aleyhisselam’dan bu güne kadar nakil yolu ile gelen Ehl-i Sünnet itikadının önemi, bu yola karşı reform hareketlerinin sebep olduğu zararlar üzerinde duruldu. Günümüz meselelerinin de masaya yatırıldığı seminerlerde güncel konulara sahih kaynaklarından cevaplar verildi. Kaynaklar katılımcılarla paylaşıldı. İslam’ın bir ilim dini olduğu, kaynağını Edille-i Şeriye’den aldığı özellikle vurgulanan konuşmalarda “bana göre, benim yorumum böyle …” ile başlayan konuşmalar ve akımların mesnetsiz olduğu, asırlardır ehil sünnetin itikad ve fıkhi meselelerinde ittifak etmiş İslam alimlerinin meselelere verdiği cevapların yeterli, ilmi ve gerçek kaynaklar olduğu üzerinde duruldu.

İstanbul’umuzun tarihi ve doğal güzelliklerine yapılan geziler yanında Serhat şehri Edirne gezileri de yapıldı. Son olarak Boğaz çevresinin tanıtımını içeren Yat İle Boğaz Turunda katılımcılar unutulmaz bir gün yaşadılar.

Yapılan gezilerde katılımcılar birbirleri ile paylaşımlarda bulunarak hoşça vakit geçirdiği Yaz Kampı katılımcılara sertifika, teşekkür belgeleri ve hediyelerin verildiği kapanış töreni ile son buldu.

İhlas Vakfı ve İstanbul İslami İlimler Akademisi tarafından gerçekleştirilen İlahiyatçılar Eğitim Kampları güncel ve ihtiyaç hissedilen ilmi araştırma konularının ele alındığı oturumlarla yılda iki kez gerçekleştirilmektedir.

Tarih: 2023-07-17 20:09:09

İlahiyatçılar Yaz Kampı Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Yaz Kampında İlahiyat Öğrencileri Doğru Bilgilere Doğru Kaynaktan Nasıl Erişeceklerini Öğrendiler.

Ülkenin dört bir yanından gelen ilahiyat fakültesi öğrencisi ve mezunları ile yürüttüğümüz 3 hafta süren 37 seminerden oluşan İlahiyatçılar Yaz Kampı 2023 programı geziler, etkinlikler ve seminerler ile devam ediyor. Katılımcılar ile yapılan Edirne gezisinde tarihi şehri tanıma fırsatı bulan misafirler sıcağı rağmen verimli ve eğelenceli bir gün geçirdi.

Programın son haftası Akademi Başkanı Prof. Dr. Ramazan Ayvallı ve Akademi Asistanı Ahmet İnci'nin sunumları ile başladı. Çok verimli geçen programlarda katılımcılar hem sunumlarda hem sunumlar arasında sorularını sorarak doğru kaynaklardan doğru cevaplar bulma imkanı elde ettiler.

Program Salı ve Çarşamba günü yapılacak seminerler ardından Perşembe günü yapılacak Boğaz tanıtım gezisi ile tamamlanacak.

Tarih: 2023-07-12 10:39:06

İLAHİYATÇILAR YAZ EĞİTİM KAMPI 2023 PROGRAMI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR.

İhlas Vakfı ile müştereken yürüttüğümüz, 5-21 Temmuz tarihleri arasında 30 un üzerinde seminer ve konferanstan oluşan İlahiyatçılar Yaz Eğitim Kampı 6. Gününde konferans, gezi ve etkinliklerle devam ediyor.

Programın son oturumlarında Prof. Dr. Mustafa Çetin Varlık, Doç. Dr. Mustafa Şeker ve çok sayıda akademisyen ilahiyatçı seminerlerini verdiler. Oturumların sonunda, aralarda meraklı gençlerin soruları cevaplandı. Oturum günleri arasında katılımcılar için İstanbul’un tarihi ve kültürel yerlerine geziler düzenlendi. Türkiye’nin değişik illerinden gelen öğrenciler İstanbul’u gezme, tanıma imkânı buldular. Programda bu gün (12 Temmuz Çarşamba) İstanbul Sur içi kültürel gezisi var. Program, Perşembe ve Cuma günü seminerler ile kaldığı yerden devam edecek.

Tarih: 2023-07-05 19:35:51

İlahiyatçılar Yaz Eğitim Kampı 2023

İlahiyatçılar Yaz Eğitim Kampı Başladı

İhlas Vakfı ve İstanbul İslami İlimler Akademisi tarafından geleneksel olarak düzenlenen İlahiyatçılar Yaz Eğitim Kampı bu gün açılış oturumları ile başladı. Başta çok sayıda ilahiyat fakültesi öğrencisi olmak üzere üniversite öğrencileri, eğitimciler ve misafirlerin katılımı ile ilk oturumu yapılan Yaz Kampı boyunca katılımcılar önemli öğretim görevlilerinden 30 farklı seminer alacaklar. 16 gün sürecek kamp boyunca il içi ve il dışı geziler ve çok sayıda etkinlik de yer alacak. Bu yılki Seminerlerin ana teması Ehli Sünnet Vel Cemaat Yolu ve Muarızları olarak belirlendi. Dinin güvenilir kaynaklardan gelen bilgiler ile öğrenilebileceği, doğru yol olan ehli sünnet yoluna tarihin her döneminde muarızların çıktığı belirtilirken bunlara en iyi cevapların ilmi kaynaklardan verilmesinin önemi üzerinde duruldu.

Tarih: 2023-07-04 14:46:43

AKADEMİMİZ ÖĞRENCİ KABULÜNE BAŞLAMIŞTIR

Geleceğin Akademisyenlerini Yetiştiriyoruz

İstanbul İslami İlimler Akademisi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı için öğrenci kabulüne başlamıştır. 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Açık İmam Hatip lisesi, Açık İlahiyat, Lisans, Önlisans veya İlitam öğrencileri ile Yüksek Lisans ve Doktora seviyesinde sınırlı sayıda öğrenci kabul edilecektir.

Akademimiz başvuru şartlarını taşıyanlar arasından yapılacak mülakat ile kabul ettiği öğrencileri yatılı ve tam burslu olarak kabul etmektedir. Ayrıca hayırseverlerin desteği ile kendilerine değişik oranlar da burslar da verilmektedir.

Akademide öğrenci olmak isteyenler web sayfasından başvuru yapabilecekleri gibi bizzat akademiye gelerek veya telefon ile de ön kayıtlarını yapabileceklerdir. 

 

Tarih: 2023-06-06 11:33:46

MEZUNİYET TÖRENİ VE SENE SONU PROGRAMI MUHTEŞEMDİ

İstanbul İslami İlimler Akademisi ve Emir Sultan Yurdu öğrencilerinin hazırladığı 2022-2023 öğretim yılı Mezuniyet Töreni ve Sene Sonu Programı büyük bir beğeni kazandı.

Akademi öğrencilerinin Kur’an-ı Kerim tilaveti, ilahiler, şiirler, dramalar, özel klip ve etkinliklerini sundukları programa çok sayıda davetli, öğrenci velisi ve misafir katıldı. Katılımcılardan büyük beğeni toplayan program sonrasında dereceye girenlere, mezun olanlara ve yarışmalarda başarı elde edenlere sertifika ve ödülleri verildi. Törende konuşan Yurt Müdürü Ali Kara, Yurt ve Akademinin başlangıcından bu güne geçirdiği zorlu süreçlere değindi. İhlas Vakfı Başkanı Mahmut Kemal Aydın, Ülkenin en büyük sorununun eğitimli bir gençlik olduğunu ve bu kurumların bu boşluğu doldurduğunu ifade etti. Veliler adına konuşma yapan Gıyasettin Arvas, öğrencilere maddi manevi bütün eğitimleri ücretsiz ve yatılı verdiğini hatta hayırseverlerden aldığı burslarla öğrencilere burslar verdiğini bu itibarla bu kuruma sahip çıkıp desteklemek gerektiğini belirtti. Kapanış konuşmasını yapan Akademi Başkanı Prof. Ramazan Ayvallı doğru bilgi kaynağından, Ehl-i Sünnet âlimlerinin kitaplarından öğrenilenlerle yapılan amellerin kıymetli olduğunu bu akademide doğru kaynaktan bilgi öğrenildiğini belirterek yetişen öğrencilerin İlahiyat alanında büyük bir boşluğu dolduracağını belirtti.

Program hatıra fotoğrafları çekimi ile son buldu.

Tarih: 2023-06-02 15:12:18

TEMEL SAĞLIK VE BESLENME SEMİNERİ

Öğrencilere Temel Sağlık ve Beslenme Üzerine Seminer Verdik.

Genel Kültür Seminerleri dizisinin 4. sü olarak Dr. Ömer Pala dengeli beslenme, ilkyardım, gençlik çağında en çok görülen rahatsızlıklar ve önleme yolları üzerinde durdu. Özellikle yeterli uyuma ve dengeli beslenmenin kaliteli ve sağlıklı bir hayat için şart olduğundan bahseden Pala özellikle, tuz, şeker, doymamış yağdan uzak durulması, işlenmiş gıda ve fastfood yiyeceklere yaklaşılmaması uyarısında bulundu.

Öğrencilerin büyük ilgisini çeken seminerde pek çok öğrenci gelişim çağında kendilerinde de görülen eklem ağrıları, kilo problemleri gibi konularda doktorumuzu soru yağmuruna tuttu.

Tarih: 2023-05-21 19:13:47

22. İlahiyatçılar Buluşması ve Veda Pikniği

İstanbul İslami İlimler Akademisi tarafından 22. Si düzenlenen ve iki gün süren İlahiyatçılar buluşması hem ilmi paylaşımlar hem de güzel bir piknik birlikteliği ile tamamlandı.

Her yıl güz ve bahar dönemlerinde düzenlenen Türkiye’nin değişik İlahiyat Fakültelerinde okuyan öğrencilerin ve mezunların katıldığı 22. İlahiyatçılar buluşmasında konuşma yapan Prof. Dr. Ramazan Ayvallı, ilahiyatçı Ali Kara, Hasan Yavaş ve Metin Aykutlu konuşmalarında; Dinin Doğru kaynaklardan öğrenilmesi, İslam dininde naklin esas olması, birlik ve beraberlik içinde olunması üzerinde durdu.

50 ye yakın katılımcı ile Çatalca’da piknik/davet organizasyonunda iki günlük yorgunluk atıldı. Yemek ve çay eşliğinde sohbetler edildi ve 5 Temmuz 2023’te başlayacak İlahiyatçılar Yaz Kampı’ında buluşmak üzere veda edildi.

Tarih: 2023-05-21 00:00:20

Öğrenci Sunumlarının 3. sü Başarı İle Tamamlandı

Paylaşım Saatinde Öğrencilerimiz Seçtiği Konuların Sunumlarını Yaptılar


İstanbul İslami İlimler Akademisi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen ve her öğrencinin seçtiği bir konuyu öğretmenleri, misafirler ve arkadaşları ile paylaştığı Sunum Saati'nin üçüncüsünde dört öğrenci sunumlarını gerçekleştirdi. 5 Oturumluk sunumlardan üçüncüsünde Göktürkler, İtalya, Yavuz Sultan Selim, Şeyh Şamil konularını seçen öğrencilerimiz sunumlarını başarı ile yaptılar. Öğrencilerimiz hem toplum karşısında konuşma becerilerini artırırken hem de bir konuyu enine boyuna inceleyip anlatma ve bilgi paylaşımı imkanı buldular.
Programın bir sonraki oturumu Mayıs son haftası içinde yapılacak olup katılıma açık olacaktır.

Tarih: 2023-05-06 23:28:15

Öğrencilerimiz Prof. Ahmet Şimşirgil Hoca'nın Konferansında

BÜYÜK OYUNUN İKİNCİ PERDESİ

Öğrencilerimiz Prof. Ahmet Şimşirgil'in Konferansındaydı...

İstanbul İslami İlimler Akademisi Öğrenci ve öğretmenleri Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil hocamızın konferansını can kulağı ile dinlediler.

"Büyük Oyunun İkinci Perdesi" isimli konferansta Prof Şimşirgil; Geçmişten ders almayanlar geleceğe güvenle bakamazlar. Tarihimizde özellikle son 100-120 yılı çok iyi bilmenin gereği üzerinde durdu. Sultan Abdulhamid Han hakkında malumat veren Şimşirgil günümüzde aynı oyunların oynanmaması, o günlerde yapılanlar için sonradan olunan pişmanlıkların nelere malolduklarının iyi bilinmesi üzerinde durdu. Öğrencilerle sohbet eden Prof. Şimşirgil daha sonra hatıra fotoğrafı çektirdi ve kitaplarını imzaladı.

Tarih: 2023-05-02 21:25:01

Paylaşım Saati Sunumları Nefes Kesti

Öğrenciler Sunumları İle İlginç Konuları Paylaştı.

İstanbul İslami İlimler Akademisi öğrencileri tarafından sürdürülen Paylaşım Saati isimli öğrenci sunumlarının ikinci oturumu yapıldı. Öğrencilerimiz sunumların bu oturumunda; Uzayın Bilinmeyenleri, Ayasofya, Teknofest ve Somuncu Baba isimli sunumlarını eğitimciler ve öğrenci arkadaşları ile paylaştı. Program sonunda akademi başkanı Prof. Dr. Ramazan Ayvallı; Öğrenci kardeşlerimizin hem araştırma hem de kendilerini ifade etme becerilerini geliştiren bu etkinlikte her geçen gün daha güzel çalışmaları görüyoruz. Öğrencilerimize ve emeği geçen ekibe teşekkür ederken çok iyi bir seyirci performansı gösteren izleyicileri de kutlarım, dedi. Davetlilere açık programın bir sonraki oturumunun 15 Mayıs’ta yapılması planlanmıştır.

Tarih: 2023-04-27 14:55:04

Vakfımıza Değişik Ülkeden Ziyaretler

İsekva ve İslami İlimler Akademimizin başkanı Prof. Ramazan Ayvallı yurtdışından gelen misafirleri kabul etti.

İsekva ve İslami İlimler Akademimizin başkanı Prof. Ramazan Ayvallı Değişik Ülkeden gelen misafirleri kabul etti.

Vakıf ve Akademi çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunmak ve bazı suallere cevaplar almak için İran, Kırım, Kazakistan, Türkistan, Doğu Türkistan, Somali'den öğrenci, akademisyen ve iş adamlarından oluşan heyetler Vakıf ve Akademi başkanımızı ziyaret etti. Görşümede ilgili ülkelerde tedrisat çalışmaları ve ülkemizdeki temasları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Misafirler Prof. Ramazan Ayvallı hocamızın ülkelerinde de çok iyi bilindiğini, burada olmak, yüzyüze görüşmekten büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Ziyaret sonrasında kendilerine kitaplar ve değişik hediyeler takdim edildi.

Tarih: 2023-04-04 12:06:16

ÖĞRENCİLERİMİZDEN İYİLİK HAREKETLERİ

ÖĞRENCİLERİMİZ İFTAR PROGRAMLARINDA VE YEMEK DAĞITIMINDA AKTİF GÖREV ALIYOR.

ÖĞRENCİLERİMİZDEN İYİLİK HAREKETLERİ
İstanbul İslami İlimler Akademisi öğrencileri, İhlas Vakfı ve Emir Sultan Öğrenci Yurdunda hayırseverlerin vermiş oldukları iftarların hizmetini gönüllü olarak yapıyor. Her akşam yaklaşık 300 kişiye iftar verilen programda öğrencilerimiz ön hazırlık servis ve sonrasındaki tüm hizmetleri yaparak hem Ramazan’ın anlamına yakışır bir iyilik hareketinde bulunarak hem de bir sosyal sorumluluk vazifesini yerine getiriyor. Ayrıca hayırseverlerin desteği ile her gün çevredeki ihtiyaç sahipleri, depremzedelere 400 kişilik iftar yemeği hazırlanıp dağıtımı yapılarak bu alanda büyük bir hayır işi de yürütülmektedir. Sizleri bu hayırlı çalışmaları desteklemeye davet ediyoruz.

Tarih: 2023-04-03 16:21:49

TGRT SAHUR PROGRAMINA MİSAFİR OLDUK.

Ekibimiz Canlı Yayın Stüdyosunda...

Öğretmen ve ğrencilerimizden oluşan bir ekip, Vakfımız yönetim kurulu üyesi Emekli Müftü Hasan Yavaş’ın Ramazan Boyunca konuşmacı olarak katıldığı Hasan Yavaş ile Sahur Vakti isimli Programı TGRT stüdyolarında canlı olarak takip etti. Program öncesi ve sonrası Hasan Yavaş ve sunucu Burak Koçyiğit ile de bir süre sohbet etme imkânı bulan ekibimiz canlı yayınlarla ilgili bilgi aldı. Ekibimiz canlı yayın koltuğuna oturarak kamera karşısında o heyecanı bir süre yaşama imkânı da buldu.

Tarih: 2023-03-30 11:44:53

PAYLAŞIM SAATİ BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul İslami İlimler Akademisi Öğrencileri Paylaşım Saatinde Sahne Aldı

Öğrencilerimiz, istedikleri, ilgi duydukları, sevdikleri, paylaşmak istedikleri konularda sunumlarını hazırlayarak arkadaşlarına ve misafirlere sundular. Projede öğrencilerimizin toplum karşısında konuşma, kendine güven, hitabet alanlarında becerilerinin gelişmesi hedeflenmektedir. Programın ilk oturumunda Abudssamed Avca, Muhammed Turgut, Mustafa Akpınar ve Enver Bulut sunumlarını başarı ile yaptılar. Sunumlar öğrenci tercihleri doğrultusunda ve Çanakkale Zaferi’mizin yıldönümü nedeniyle daha çok tarih ve biyografi konularında gerçekleşti.

Projeye büyük destek veren ve sunumları dikkatle takip eden Akademi başkanımız Prof. Dr. Ramazan Ayvallı program sonunda değerlendirmelerde bulundu. Öğrencilere bazı tavsiyelerde de bulunan hocamız konuşma ve dinlemenin kültürümüzdeki yerinden bahsederek toplum karşısında hitabet becerisinin çok önemli olduğunu belirtti. Bir fikri anlatmanın özellikle savunmanın önemli bir kazanım olduğunu da vurgulayan Prof. Ayvallı, bu ve benzeri programlarla bu kabiliyetin geliştirmesine çalıştıklarını sözlerine ekledi. Proje, tüm öğrencilerimizin katılımı ile yürütülmektedir ve dönem sonuna kadar devam edecektir.

Tarih: 2023-03-09 14:13:42

Deprem ve Türkiye'de Deprem Gerçeği Semineri

Depreme Hazırlık, Bilinçlenmek Deprem Zararlarını Önler

11 şehrimizi yıkan ve ülkemizi derinden yaralayan depremlerin yaralarını milletçe sarmaya çalıştığımız bu günlerde ardından öğrencilerimize "Deprem" ile ilgili bilgilendirmede bulunduk. Eğitim Koordinatörümüz Sebahattin Kazaz tarafında verilen seminerde dünyanın yaşadığı, deprem, volkan ve kasırga gibi hadiselerin dünyanın yaşadığını gösterdiği ve dünyanın bunlara ihtiyacı olduğu üzerinde duruldu. Depreme engel olamaz isek de onun zararlarını en aza indirebileceğimiz belirtilen seminerde deprem öncesi, deprem sırası ve sonrasında yapılması gerekenler sıralandı. Seminer, Sivil Savunma, Afad ve Kızılay hakkında verilen kısa malumat ve soru cevap bölümü ile tamamlandı.

Tarih: 2023-03-03 11:56:16

Rehberlik Buluşmaları Başladı

Öğrencilerimize Yeni Ufuklar Açmak ve Kendilerine Güven Sağlamaları İçin Başlattığımı Rehberlik Buluşmalarının 1. sini Gerçekleştirdik.

Her meslekte kişinin motivasyona ihtiyacı vardır. Özellikle bazı dönemlerde düşen motivasyonun yükseltilmesine öğrenci grubunun ihtiyacı daha çok olmaktadır. Uzman Psikolog Şaban Yılmaz hocamızı öğrencilerimizle buluşturarak onların ikinci döneme daha bilinçli, motivasyonlu başlamalarını sağladık. Sunumda özellikle basit ama çok önemli hususlar üzerinde duruldu. Beslenmenin, uyku düzeninin önemi vurgulanan seminerde şuurlu bir duruş, hedefin belirlenmiş olmasının motivasyonu artıracağı üzerinde duruldu. Yine Beyin ve kalbin birlikte hareket etmesi, insanın kendini motive etmesinin önemi vurgulandı. Her ay yapılması planlanan rehberlik buluşmalarında öğrenci ihtiyaçlarına uygun konular ile uzmanlar öğrencilerimizle birlikte olacaktır.

Tarih: 2023-01-23 14:58:43

Akademi Program Oluşturma Çalışmaları Devam Ediyor

Yeni Akademi Programı Oluşturuluyor

Vakfımıza bağlı İstanbul İslami İlimler Akademisi nin gelecek yıllar uygulayacağı programlar ile müfredat için çalışmalar proje bazında devam ediyor. Her kademe ve yıl için sarmal bir yapı oluşturulması amaçlanan çalışmalara bilgi ve tecrübelerini paylaşmak üzere eski İl Milli Eğitim Müdürlerinden, Hakikat Kitabevi Genel Müdürü Osman Karabıyık hocamız da katıldı. Çalışmalar Prof. Ramazan Ayvallı başkanlığında bir akademisyen ve İlahiyatçı çalışma grubu ile başarı ile devam etmektedir. 

Tarih: 2023-01-22 17:06:56

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı 1. Yarıyıl Karne Töreni Yapıldı

Öğrencilerimizin Karne ve Hediyeleri dağıtılarak ailelerine uğurlandı.

2022-2023 Eğitim Öğretim yılı 1. dönemi başarılı bir şekilde tamamlandı. Akademimiz, 2022-2023 eğitim öğretim yılı birinci yıl sonu karne törenini gerçekleştirerek öğrencileri ailelerine uğurladı. Törende Prof. Dr. Ramazan Ayvallı, Eğitimci Hasan Yavaş ve Sebahattin Kazaz birinci dönemin değerlendirmesi ve ikinci dönem yapılacak yenilikler, çalışmalar hakkında malumat verdiler. Tören sonunda öğrencilerimize çeşitli hediyeler verildi.

Tarih: 2023-01-05 12:09:41

Azem Yükseloğlu İmam Hatip Lisesi Ziyareti

Azem Yükseloğlu İHL Proje Okul Müdürü Halil Ertekin Bey ve Müdür Yardımcısı Lokman Ateşoğlu Bey'i ziyaret ettik

İslami İlimler Akademi koordinatörümüz Sebahattin Kazaz ile Emir Sultan Öğrenci Yurdu Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Akpınar Beylikdüzümüzün güzide okullarından Azem Yükseloğlu Proje İmam Hatip Lisesini ziyaret etti. Ziyarette Eğitim öğretim ile ilgili meseleler konuşuldu. Ayrıca görüşmede İslami İlimler Akademisi faaliyetleri, inşaatı devam eden külliye, külliye imkanları, hedefler üzerende duruldu ve işbirliği ile güzel projeler ortaya konulabileceği üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. 

Tarih: 2022-12-24 16:03:14

İSLAMİ İLİMLER AKADEMİSİ'NDE EĞİTİM VE KAYITLAR DEVAM EDİYOR

"Geçmişten Geleceğe İlim ve Kültür Köprüsü"

  • İslamî ilimlerde kendini geliştirmek isteyenlere doğru kaynaktan bu bilgilerin öğretilmesini sağlamak
  • “İslamî ilimler”, “İslam tarihi” konularında araştırma yapmak, doğru kaynaktan bilgilerin yayılmasını sağlamak
  • İlahiyat sahasında akademisyenler yetiştirmek
  • Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatında müftü, vaiz, imam-hatip ve müezzin yetişmesine destek vermek
  • İmam-hatip okullarında meslek dersi öğretmeni, diğer okullarda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni yetişmesine destek vermek
  • Din eğitimcisi ve din görevlisi hüviyeti taşıyan, misyon ve vizyon sahibi, bulundukları çevrede konferanslar verecek, sohbetler edecek, gazete ve dergilerde makaleler yazacak, araştırmalar yapacak, radyo-televizyon programları ve sosyal medyada muhataplarına güzel dinimiz İslâmiyet’i anlatacak insanları topluma kazandırmak
  • Topluma önder, saygın bireyler, liderler kazandırmak

Hedefleri ile eğitimlerine devam eden İstanbul İslami İlimler Akademisi 

Açık İmam Hatip Lisesi, İlitam, İlahiyat Ön Lisans, İlahiyat Lisans ve Yüksek Lisans seviyelerinde ücretsiz Yurt ve karşılıksız Burs imkanı ile öğrenci kabulüne devam ediyor. Siz de İslamı doğru kaynaktan öğrnemek, eğitiminize katkıda bulunmak, geleceğin ilim adamlarından biri olmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Tarih: 2022-12-23 11:30:00

21. İlahiyatçılar Buluşması

“21. İlahiyatçılar Buluşması” gerçekleştirildi.

İstanbul İslami İlimler Akademisi tarafından geleneksel olarak düzenlenen İlahiyatçılar Buluşmasının 21. si 3-4 Aralık 2022 tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi. İlahiyatçılar buluşmasında İlmin Temeli Doğru Kaynak temalı oturumlar gerçekleştirildi. Türkiye’nin değişik üniversitelerinden öğrenci, yüksek lisans ve doktora seviyesinde katılımların olduğu seminerde Prof. Dr. Ramazan Ayvallı, Prof. Dr. Mustafa Çetin Varlık, Milli Eğitim Eski Müdürlerinden Osman Karabıyık, İhlas Vakfı Yönetim Kurulu başkanı Mahmut Kemal Aydın ve Diyanet İşlerinde değişik görevlerde bulunan uzmanlar ile İslami İlimler Akademisinin araştırma görevlileri, Dinde Doğru Kaynağın Önemi üzerinde oturumlar icra ettiler. Programda kapanış konuşması yapan Prof. Dr. Ramazan Ayvallı, “Din, doğru kaynaktan öğrenilir. Günümüz insanının, özellikle gençliğinin İslami ilimleri doğru kaynaklardan öğrenmeye her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır. Bu kaynaklar kişiyi Peygamber Efendimize kadar götürmelidir. Dinde, dini ilimlerde bana göre ifadesi son derece tehlike arz etmektedir. Bu ölçüyü iyi bilen Müslümanlar dinlerini bidat ve yanlış itikattan koruyabilirler.” dedi. Toplantı sonrası Akademinin kuruluşunda ve programların gerçekleştirilmesinde desteği olan İhlas Vakfı yöneticileri ile katılımcılara belge ve hediyeleri takdim edildi.

Tarih: 2022-12-23 11:00:00

İstanbul İslami İlimler Akademisi İstişare Toplantısı

İstanbul İslami İlimler Akademisi İstişare toplantılarına devam ediyor.

Prof. Dr. Ramazan Ayvallı hocamızın başkanlığında değerli akademisyenlerimizin ve eğitimcilerimizin katılımı ile gerçekleştirilen bu ayki istişare toplantılarında Eğitimin Kalitesinin Artırılması, inşaatı devam eden Marmara Eğitim Külliyesi çalışmaları gibi konular üzerinde duruldu.

BAĞIŞ VE KATKILARINIZ